امروز: یکشنبه 11 خرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق سونا و جکوزی

دانلود تحقیق سونا و جکوزی دسته: تربیت بدنی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 640 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 17

سونا سونای خشک جکوزی انواع جکوزی

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

تعریف سونا

سونا اتاقی کوچک ساخته‌شده از چوب سرو با دمای کنترل‌شده است که به منظور بهره‌گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد. سونا مکانی برای استراحت، تجدید قوا، رسیدن به آرامش ذهن، روح، روان و جسم است.

به لحاظ واژه شناسی،ٰ سونا یکی از لغات قدیمی در زبان فنلاندی است که به حمام های سنتی فنلاند اشاره دارد . البته در مناطق مختلف از واژگان مشابه و متعددی استفاده می شده است .

سونا خود به دو گروه سونای خشک و بخار تقسیم می شود . در متون فنی گاهی از دو واژه سونا و حمام بخار ( sauna- steambath ) استفاده می شود که منظور از سونا ، سونای خشک و منظور از حمام بخار همان سونای بخار است .

تاریخچه سونا

استفاده از بخار در شرق و ازجمله ایران هم سابقه طولانی دارد و انچه هم اکنون به غلط در غرب بعنوان حمام ترکی شناخته می شود درواقع نمونه هایی از حمام های ایرانی است که درفضایی عمومی و مملو از بخار افراد به شستشوی بدن خود می پرداختند و این نوع حمامها هنوز هم کم وبیش در مناطق سردسیر و در بعضی روستاها مورداستفاده قرار می گیرند ولی سوناهمانطوری که گفته شد به شکل امروزی آن چیزی است که از اروپای شمالی و فنلاند آمدهاست و اگر چه علت رواج آن در آن نواحی سرمای بیش از حد هوا و محدودیتهایی بوده که برای گرم کردن داشته اند ولی هماکنون با استفاده تکنولوژی جدید و به توجه به فوائد بیشماری که استفا ده از سونا برای سلامتی دارد . سونا به شکلی فر اگیر در آمده است بطوریکه هم اکنون در تمامی نقاط دنیا استفاده از ان رایج ومرسوم است .

اولین سونا

استفاده از اولین سونا به چند هزار سال قبل باز می گردد. مردم زادگاه سونا به شکل امروزی را کشور فنلاند می دانند. ابتدا نحوه بهره برداری از سونا به این صورت بوده که سنگ ها را با استفاده از آتش تا دمای بالا گرم می کردند و سپس از آنها در اتاقک های کوچک برای تولید حرارت و افزایش تعریق استفاد می کردند. بطوریکه استفاده از سونا بخشی از فرهنگ مردم این کشور را تشکیل می داد و سونا به عنوان پناهگاه امن مردم فنلاند برای رهایی از فشارهای روزانه زندگی و بازیابی احساس طراوت و شادابی روحی و جسمی مطرح بوده است. در اوایل قرن نوزده میلادی سونا به شکل خانه کوچکی از جنس الوار های چوبی از جنس چوب های نرم ساخته شد.

درحالی که حمام یا حمام ترک (حمام بخار مرطوب) از جنوب اروپا آمده است، سونا یا حمام گرم و خشک از اروپای شمالی می آید. اگر سونا در فرانسه رایح است دلیلش یک سنت جهانی و قدیمی است. برای بهره بردن از یک سونای امن و سالم، باید یک سری از عوارض جانبی و یک سری از فواید سونا را در خاطر داشته باشید.

و در ادامه داریم:

انواع سونا:

مصالح پوشاننده سونا

اجزای تشکیل دهنده سونا

نورپردازی  سونا

رنگ سونا

نکاتی در مورد استفاده چوب در سونا

تعریف جکوزی

تاریخچه جکوزی

انواع جکوزی

ساختمان جکوزی

نورپردازی در مجموعه های استخر سونا و جکوزی

فایل ورد 17 صفحه


قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : سونا سونای خشک , جکوزی انواع جکوزی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر